Miokardo infarktas

Miokardo infarktas – tai ūmus širdies raumens pažeidimas, atsirandantis dėl staigaus kraujo tiekimo sutrikimo širdies vainikinėse arterijose, dažniausiai sukeltas kraujo krešulio.

KAIP SUTEIKTI PIRMĄJĄ PAGALBĄ?

Firstaid komanda

12/4/20242 min read

Miokardo infarktas – kaip atpažinti ir ką daryti?

Staigus, spaudžiantis skausmas krūtinėje, plintantis į ranką, nugarą, kaklą ar žandikaulį, sunkumas kvėpuoti ir stipri baimė – tai gali būti miokardo (širdies) infarkto pradžia. 🚨 Ar žinote, kad širdies infarktas kartais pasireiškia net ir skrandžio skausmu? Tai ypač svarbu žinoti, nes simptomai gali būti klaidingai interpretuojami kaip kitos sveikatos problemos, todėl laiku nesuteikta pagalba gali baigtis tragiškai.

Miokardo infarktas atsiranda, kai dėl kraujagyslės užsikimšimo arba susiaurėjimo širdies raumuo negauna pakankamai deguonies, o tai sukelia ląstelių pažeidimą ir jų žūtį. Infarktas dažniausiai pasireiškia stipriu skausmu krūtinėje, tačiau simptomai gali būti įvairūs, todėl svarbu atpažinti šiuos pavojingus ženklus.

Kodėl vyrai serga dažniau?

Vyrai širdies infarktu serga 4–5 kartus dažniau nei moterys. Tai galbūt yra dėl to, kad vyrai dažniau ignoruoja pirmuosius infarkto simptomus, nes jie gali būti lengviau užmaskuoti arba klaidingai interpretuojami kaip paprastas nuovargis, stresinė būsena ar skrandžio problemos. Būtent simptomų ignoravimas gali baigtis tragiškai, nes laiku nesuteikta pagalba gali sumažinti galimybes išgyventi ir atsigauti po infarkto.

Kokie yra pagrindiniai miokardo infarkto požymiai?

  1. Krūtinės skausmas – stiprus, spaudžiantis, dažnai apibūdinamas kaip „krūtinės spaudimas“ ar „gniuždymas“, kuris plinta į kairę ranką, žandikaulį, kaklą, nugarą ar pilvą.

  2. Dusulys – net ramybės būsenoje, sunku kvėpuoti.

  3. Šaltas prakaitas ir galvos svaigimas – žmogus jaučiasi silpnas, šaltas prakaitas pasirodo net be fizinio krūvio.

  4. Pykinimas ir vėmimas – dažnai lydi širdies priepuolį, ypač moterims.

  5. Silpnumas, nuovargis be aiškios priežasties – asmuo gali jausti nuolatinį išsekimą ir silpnumą, nors nėra aiškios priežasties.

  6. Stipri baimė – žmogus gali jausti nepaaiškinamą baimę ar nerimą, kai širdis pradeda signalizuoti apie galimą infarktą.

Miokardo infarktas gali ištikti ir jauną žmogų

Miokardo infarktas nėra tik vyresnio amžiaus žmonių liga. Jauniems žmonėms taip pat gali įvykti širdies priepuolis, ypač jei jie turi rizikos veiksnių, tokių kaip rūkymas, nesveika mityba, antsvoris, padidėjęs kraujospūdis ar genetinės širdies ligų polinkis. Todėl svarbu atpažinti pirmuosius požymius ir žinoti, kaip elgtis, kad padėtumėte žmogui išgyventi, kol atvyks greitoji pagalba.

Ką daryti pastebėjus simptomus?

  1. Kvieskite greitąją pagalbą – laikas šiuo atveju yra labai svarbus. Jei įtariate širdies priepuolį, nedelsdami skambinkite 112 ir pasakykite, kad įtariate infarktą. Greitoji pagalba turi atvykti kuo greičiau, kad galėtumėte gauti reikiamą gydymą.

  2. Padėkite patogiai atsisėsti – leiskite žmogui atsiremti ir pabandyti atsipalaiduoti. Labai svarbu nesukelti papildomo streso, nes per didelis judėjimas gali pabloginti būklę.

  3. Nuraminkite – padėkite žmogui kvėpuoti lėtai ir giliai, bandykite sumažinti nerimą, nes jis tik didins spaudimą širdžiai ir galbūt pablogins būklę.

  4. Stebėkite būklę – likite šalia ir stebėkite, ar būklė nepablogėja. Jei žmogus praranda sąmonę ir nebekvėpuoja, tuomet turite pradėti gaivinimą (atliekant krūtinės paspaudimus ir įpūtimus).

  5. Jei netenka sąmonės ir nekvėpuoja – pradėkite gaivinimą, nes kuo greičiau bus pradėtas gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad širdies raumenys atsigaus ir gyvybė bus išgelbėta.

Prevencija – gyvybiškai svarbi

Prevencija visada yra geriausia pagalba, todėl svarbu užkirsti kelią širdies ligoms dar prieš pasireiškiant pirmiems simptomams. Reguliariai tikrinkitės sveikatą, atlikite kraujo tyrimus, stebėkite cholesterolio ir kraujospūdžio rodiklius. Subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir streso valdymas yra esminiai faktoriai, padedantys išvengti širdies problemų. Laiku vartokite paskirtus vaistus ir nevengti medicininių patikrinimų, kad galėtumėte laiku reaguoti į galimus sveikatos sutrikimus.

Širdis tik viena, rūpinkimės ja!❤️

Širdies sveikata yra būtina, norint gyventi ilgą ir aktyvų gyvenimą. Nepamirškite, kad laiku suteikta pirmoji pagalba gali išgelbėti gyvybę. Pasirūpinkite savo sveikata ir nepamirškite rūpintis savo širdimi – ji yra svarbiausias organas, kuris užtikrina mūsų gyvybę.

Išmokite gelbėti gyvybę

Užsiregistruokite į mokymus, kurie paruoš nelaimingiems atsitikimams