Automatinis išorinis defibriliatorius (AID)

Automatinis išorinis defibriliatorius (AID) yra nešiojamas prietaisas, skirtas teikti elektros šoką širdies sustojimo atveju.

KAIP SUTEIKTI PIRMĄJĄ PAGALBĄ?

Firstaid komanda

12/13/20243 min read

Ar teko matyti automatinį išorinį defibriliatorių (AID)?

Turiu prisipažinti, kad iki pradedant dėstyti pirmosios pagalbos kursus, man automatinis išorinis defibriliatorius (AID) atrodė baugesnis ir sudėtingesnis įrenginys nei visa kita medicininė įranga, naudojama greitosios pagalbos (GMP) automobilyje. Galvojau, kad nesugebėsiu jo naudoti: kaip įjungti, kaip nuspręsti, ar reikia elektros šoko, ir kaip nepažįstant prietaiso būtent teisingai reaguoti kritinėje situacijoje? Aš tikrai neturėjau jokio supratimo apie šią priemonę ir, tiesą sakant, bijojau, kad ją naudojant galiu padaryti klaidą.

Vis dėlto, kai pirmą kartą susidūriau su AID, nusijuokiau. Tai buvo ne taip baisu, kaip atrodė iš pradžių. Iš tikrųjų, paprasčiau naudojamų priemonių tikriausiai net nesurasite. Tai yra paprasta ir aiški priemonė, kuri gali išgelbėti gyvybę. Svarbiausia – išlikti ramiai ir sekti nurodymus, kuriuos pateikia pats defibriliatorius. AID yra papildoma priemonė gaivinimo metu, ir tai ne tik paprasta, bet ir labai svarbi priemonė, padedanti įveikti širdies sustojimą.

Kuo svarbus AID? Kuomet žmogus patiria širdies sustojimą, gaivinimas turi būti pradėtas kuo greičiau. Vienas žmogus gali atlikti širdies masažą, o kitas tuo tarpu gali eiti ieškoti ir naudoti AID. Taip nepaliekame nukentėjusiojo be pagalbos ir užtikriname maksimalų šansą jam išgyventi.

Kaip teisingai naudoti automatinį išorinį defibriliatorių (AID)?

Kai tik atsiduriame situacijoje, kurioje reikia AID, štai kaip atlikti pagrindinius veiksmus:

  1. Įjungiame prietaisą. Kai kurie modeliai įsijungia automatiškai, vos atidarius prietaiso dėžutę, tačiau jeigu reikia, paspaudžiame mygtuką „ON“ ir aktyvuojame įrenginį.

  2. Ieškome elektrodų. AID turės dvi elektrodų juostas, kurias reikės pritvirtinti prie žmogaus nuogos odos. Tai svarbu, kad signalas pasiektų širdį ir prietaisas galėtų analizuoti širdies ritmą.

  3. Priklijuojame elektrodus ant krūtinės. Elektrodus reikia pritvirtinti ties krūtinkauliu ir ant nugaros, priklausomai nuo AID modelio nurodymų. Taip atliekama širdies ritmo analizė. Dėl šios priežasties gaivinimo metu būtina apnuoginti nukentėjusiojo krūtinę, kad būtų lengviau ir greičiau atlikti šiuos veiksmus.

  4. Paspaudžiame „ANALYZE“. Kai elektrodai pritvirtinti, paspaudžiame mygtuką „ANALYZE“. AID pradeda vertinti paciento būklę ir analizuoja širdies ritmą. Šiuo metu svarbu niekada nesiliesti prie paciento, nes prietaisas turi analizuoti širdies veiklą be jokio išorinio trukdžio.

  5. AID nusprendžia, ar reikia elektros šoko. AID yra suprogramuotas taip, kad jis pats nusprendžia, ar širdies ritmo atstatymui reikalingas elektros šokas. Tai nėra žmogaus sprendimas, todėl labai svarbu pasitikėti prietaisu, kad jis atliks teisingą vertinimą.

  6. Atsitraukiame, jei prietaisas nurodo sukrėsti. Jei AID praneša, kad reikia sukrėsti širdį, atsitraukiame nuo paciento ir pasiruošiame atlikti šoką. Tik tada, kai prietaisas nurodo, kad liesti saugu, vėl pradėsime daryti širdies masažą ir toliau tęsti gaivinimą.

  7. Po 2 minučių prietaisas vėl pradeda analizę. Maždaug po dviejų minučių AID vėl analizuos paciento širdies ritmą. Jei reikia, jis vėl praneš apie būtinybę sukrėsti. Visi šie veiksmai turi būti kartojami, kol atvyksta greitoji pagalba.

Paprasčiau nei atrodo!

Viskas, ką turite padaryti, tai įjungti prietaisą ir klausytis nurodymų. Lietuvoje AID paprastai kalba lietuviškai ir garsiai nurodo, ką daryti, todėl net ir žmogui, neturinčiam medicininės patirties, yra aišku, kaip toliau elgtis. Svarbiausia – nepanikuoti ir nesustabdyti gaivinimo proceso.

Keletas svarbių dalykų, kuriuos reikėtų žinoti apie AID:

  • AID nemato, ką darote. Tai reiškia, kad jei atsiremsite į nukentėjusįjį arba liesti jį ne pagal nurodymus, prietaisas gali neteisingai įvertinti situaciją ir neleisti atlikti elektros šoko. Todėl būtina sekti jo nurodymus ir atsistoti, kai prietaisas sako, kad liesti saugu.

  • Elektros šokas nėra stebuklas. Filme dažnai matome scenas, kai žmogus gaivinamas su ilgai trukusiu „pyyyyp“ ir staiga atsigauna. Tačiau realybėje elektros šokas nepadės, jei širdis nejuda. Jei širdies sustojimas nėra dėl ritmo sutrikimo, elektros šokas nebus veiksmingas.

Ar teko matyti defibriliatorių mieste?

Dabar daugelyje viešųjų vietų, pvz., prekybos centruose, oro uostuose, sporto salėse, galite rasti automatinį išorinį defibriliatorių. Tai puiki žinia, nes tokių prietaisų prieinamumas padeda greičiau reaguoti į širdies sustojimo atvejus ir didina žmogaus išgyvenimo šansus. Būtina žinoti, kur yra AID, nes niekada nežinai, kada jis gali tapti būtinu įrankiu.

Išmokite gelbėti gyvybę

Užsiregistruokite į mokymus, kurie paruoš nelaimingiems atsitikimams